مصاحبه دکترمهرداد پنج نوش باخبرگزاری ایرنا: تشخیص اولین علائم سرطان های ناحیه دهان با رادیوگرافی

تشخیص اولین علائم سرطان های ناحیه دهان با رادیوگرافی
تهران-ایرنا-دبیرعلمی بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با تاکید بر نقش رادیولوژی در تشخیص سرطان ها گفت: اولین علائم بیماری های بدخیم و سرطان های ناحیه دهان می تواند با رادیوگرافی قابل تشخیص باشد.
تشخیص اولین علائم سرطان های ناحیه دهان با رادیوگرافی
به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر مهرداد پنج نوش اظهار کرد: در برخی مواقع مخاط روی ضایعه می تواند نرمال و طبیعی باشد اما منشا سرطانی در بخش های دیگر به ویژه در ناحیه بافت سخت یا حتی منشا آن در قسمت دیگری از بدن باشد که به صورت متاستاز در داخل فک بروز کرده است و این متاستاز می تواند به صورت ضایعات فکی در رادیولوژی دیده شود.
وی در خصوص اینکه بیماران اگر به علائمی از سرطان در ناحیه دهان خود مشکوک باشند، باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کنند، تاکید کرد: مراحل مراجعه بیماران مسیر مشخصی دارد؛ بیماران با دیدن علائمی در داخل دهان خود ابتدا باید به دندانپزشکان عمومی مراجعه کنند.
پنج نوش ادامه داد: گاهی ممکن است افرادی فوبیای (هراس) سرطان داشته باشند و با دیدن یک آفت ساده یا تبخال داخل دهان، آن را با ضایعات بدخیم اشتباه کنند و دندانپزشک عمومی می تواند این اطمینان را بدهد که نیاز به درمان پیچیده ای ندارد و خودش آن را درمان کند.
وی گفت: اما اگر دندانپزشک شک کند که این بیماری می تواند جدی تر باشد، بیمار را به متخصصان بیماری های دهان یا متخصصان جراحی فک و صورت ارجاع می دهد و آنها با بررسی هایی که انجام می دهند اگر شک کنند که بیماری از بافت نرم این ضایعه به داخل استخوان نیز سرایت کرده، بیمار را به رادیولوژیست معرفی می کنند و رادیوگرافی از او به عمل می آید تا حدود ضایعه به لحاظ بافت سخت و نرم مورد بررسی قرار گیرد، سپس به جراح گزارش می شود تا در نهایت تحت درمان قرار گیرد.
پنج نوش به برگزاری یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی از 21 تا 24 دی ماه در برج میلاد اشاره کرد و گفت: همواره در کنگره ها و همایش های انجمن دندانپزشکان عمومی، رادیولوژیست های فک و صورت حضور فعال داشته اند و در یازدهمین کنگره نیز رادیولوژیست ها نقش فعالی خواهند داشت و با ارائه روش های نوین، بر این موضوع تاکید می کنند که روش های تصویربرداری سه بعدی چقدر می تواند موثر باشد و در پروسه درمان به دندانپزشکان کمک کند.
وی به موضوع ایمپلنت اشاره کرد و افزود: بحث ایمپلنت در سه دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است و رادیولوژی می تواند یکی از پایه های مهم در پروسه درمان با ایمپلنت باشد.
پنج نوش ادامه داد: درمان ایمپلنت یک درمان چندتخصصی است که یکی از تخصص های لازم در این زمینه رادیولوژی است؛ کاری که رادیولوژی انجام می دهد این است که بتواند بررسی دقیقی روی استخوان ها قبل از ایمپلنت انجام دهد و با پیشرفت های زیادی که در تصویربرداری سه بعدی حاصل شده، این کار با دقت بسیار بالایی انجام می شود و استخوان بیمار از لحاظ کمی و کیفی بررسی می شود تا در نهایت درمان با میزان موفقیت بالایی صورت گیرد.
یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از 21 تا 24 دی ماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.


 انتشاریافته در سایت‌های خبری:



 

   1395/9/28 11:43


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.4/10 (تعداد آرا 21 نفر )